مضرات نوشابه انرژی زا
مضرات نوشابه انرژی زا ، بمب ساعتی برای قلب شما

به سختی می توان باور کرد نوشابه های انرژی زا که قرار است به ما نشاط و انرژی دهند مضر باشند. اما در کمال تعجب مضرات نوشابه انرژی زا بیشتر از نوشابه های معمولی است.

در سن نوجوانی و جوانی همه ی ما طالب نشاط، شادابی و هیجان هستیم، دوست داریم هیجان انگیزترین کارها را انجام دهیم. انرژی و نشاط زیادی داشته باشیم و زورمان حتی به فیل هم برسد. برند های سازنده ی نوشابه انرژی زا نیز از همین ویژگی و خواسته ی جوانی استفاده کرده اند و نوشابه هایی با نام انرژی زا وارد عرصه رقابت کردند.

این نوشابه ها بیشتر از آنکه انرژی زا بودن آن ها را محبوب کرده باشد، تبلیغات بیش از حد و اسپانسر شدن برای ورزش های مختلف آن ها را محبوب کرد.

طوری که ویژگی انرژی زا بودن یا نبودن آن به فراموشی سپرده شد و همگی هیجان این را داشتند که نوشابه انرژی زا بخورند. بدون اینکه از مضرات نوشابه انرژی زا با خبر باشند و یا حتی توجه کنند که این نوشیدنی ها حقیقتا انرژی بدن را افزایش می دهند یا نه؟

مضرات نوشابه انرژی زا

مضرات نوشابه انرژی زا

برای شناخت مضرات نوشابه انرژی زا ابتدا باید ترکیبات آن را بشناسید، برای آشنایی با این نوشیدنی ها مقاله نوشابه انرژی زا را در ابتدا بخوانید.

نوشابه های انرژی زا در ترکیات خود درصد بیشتری شکر و کافئین در مقابل نوشابه های معمولی دارند و همین خود اولین عامل نگران کننده مصرف این نوشیدنی هاست. همین شکر و کافئین بیشتر است که در اصل عامل انرژی زا بودن این نوشابه هاست و در واقع این انرژی به بدترین شكل موجود برای افراد در بدن تولید می‌شود.

وجود 80 میلی گرم کافئین در این نوشیدنی ها خطرناک تر از 200 میلی گرم کافئین موجود در یک فنجان قهوه است و باعث تغییر ریتم ضربان قلب و افزایش فشارخون می شوند. زیرا موادی نظیر تائورین در این نوشیدنی ها وجود دارد که عامل اصلی آسیب زننده به بدن است. این نوشیدنی ها عملا مشکلات قلبی بوجود می آورند.

شکر و کافئین در نوشابه‌های انرژی‌زا باعث به هم ریختن خواب افراد و بی‌خوابی آنها شده، اعتیاد آور است. اختلالات هورمونی در مغز ایجاد می کند و ضربان قلب را افزایش می‌دهد. در صورتی که به صورت مداوم نیز مصرف شود بینایی را از بین می برند.

نوشابه انرژی زا و چگونگی افزایش انرژی

 

علاوه بر مضراتی که باز هم برخواهیم شمرد، این نوشیدنی ها حتی انتظاری که از آن ها می رود را تامین نخواهد کرد. نوشابه های انرژی زا، انرژی بدن شما را بصورت ماندگار افزایش نمی دهند و تنها اثر کوتاه مدت دارد.

این نوشیدنی ها به میزان زیادی قند وارد بدن می کنند و همین عامل باعث افزایش ناگهانی قند خون می شود. سیستم کنترل قند خون بدن مقدار زیادی انسولین ترشح می کند. ترشح یکباره ی انسولین باعث جذب قندخون توسط سلول ها می شود و افت قند رخ می دهد. همین قند وقتی بصورت مکرر مصرف شود باعث فرسوگی و از بین رفتن سیستم تنظیم قند خون و بیماری دیبابت می شود.

بنا براین این نوشیدنی های انرژی‌زا انرژی کاذب در بدن تولید می کنند و اگر این انرژی صرف انجام حرکات ورزشی نشود به چاقی مفرط می‌انجامد.

دیگر مضرات نوشابه انرژی زا

 

با اینکه به نظر تمامی ترکیبات تشكیل دهنده این نوشابه های انرژی زا مواد طبیعی هستند، اما كسانی كه نوشیدن آن را تجربه كرده‌اند طعم آن را شبیه مزه ی دارو می دانند.

از اولین مضرات نوشابه انرژی زا این است که این نوشابه ها سبب می‌شوند تا آب بدن دفع شود و همزمانی مصرف آن با انجام حرکات ورزشی سبب کم‌آبی بدن و فشار شدید به کلیه‌ها شده و خطرات جدی برای کلیه دارد.

کافئین و سایر مواد محرک موجود در ترکیب نوشیدنی های انرژی زا مى‌توانند باعث از دست رفتن هماهنگى عضلانى شوند و توانایى بدن را در حفظ یک درجه حرارت معین دچار اختلال کنند.

افدرین موجود در آن اثرات مخربی روی كاركرد قلب دارد.

ترکیبات اعتیاد آور شامل کافئین و گوارانا در آن موجود میباشند که با مصرف طولانی مدت میتوانند ایجاد وابستگی جسمی کنند.

مصرف زیاد نوشابه های انرژی زا موجب اسهال، تهوع، استفراغ، دل درد، افزایش گاز روده، و بی خوابی میشود.

اختلال در الکترولیتهای بدن، بی نظمی ضربان قلب، افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب (حتی تپش قلب)، کم آبی بدن و بی خوابی میتوانند اثرات کوتاه مدت آنها باشد.

همچنین مضرات نوشابه انرژی زا شامل تمام مضرات نوشابه های گاز دار نیز می باشد.

درصد بالای انواع کربوهیدراتها و قندهای موجود در ترکیب نوشیدنی های انرژی زا برای سلامت دهان و لثه ها مضر است و می تواند به فساد دندانها منتهی گردد.

موادی كه در تركيب اين نوع نوشابه ها به کار گرفته مي شود همچنین منجر به بروز پوکی استخوان می شود.

مضرات نوشابه انرژی زا

مضرات نوشابه های انرژی زا برای ورزشکاران

از دیگر مضرات نوشابه های انرژی زا خطراتی ست که برای ورزشکاران دارد. مواد محرک موجود در ترکیب نوشیدنی های انرژی زا فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد. مصرف آنها در حین انجام فعالیت های ورزشی شدید و سنگین که فشار خون و ضربان قلب ورزشکار افزایش می یابد، خطرناک است و ممکن است باعث بروز عوارض قلبی- عروقی از جمله انواع بی نظمی در ضربان قلب، ایست ناگهانی قلبی و سکته های قلبی و مغزی شود.

مواد محرک موجود در ترکیب نوشیدنی های انرژی زا، باعث تحریک پذیری، بی خوابی و بروز اضطراب در ورزشکاران به خصوص در هنگام شرکت در رقابت های ورزشی می شود و مصرف بیش از حد و طولانی مدت این نوشیدنی ها می تواند نوعی عادت پذیری در افراد ایجاد کند و به وابستگی روانی برای مصرف بیشتر این نوشیدنی ها منتهی گردد.

تولید کنندگان نوشابه های انرژی زا در ترکیب محصولات خود از ترکیباتی استفاده می کنند که روی بطری قید نمی شود و همین مسئله ممکن است به نوعی برای ورزشکاران حرفه ای خطر آفرین باشدو احتمال آلودگی به مواد ممنوعه، ترکیبات محرک و در نتیجه مثبت شدن نتیجه آزمایش دوپینگ ورزشکاران حرفه ای در حین مسابقات وجود دارد.

مواد منع مصرف نوشابه های انرژی زا

افراد مبتلا به صرع، کودکان کم‌سن و زنان باردار به هیچ وجه نباید از نوشابه‌های انرژی‌زا استفاده کنند به خصوص خانم‌های باردار در سه ماه اول بارداری نباید هیچ گونه نوشابه‌ای مصرف کنند.

نوشابه انرژی‌زا فقط در مواقعی استفاده شود که بدن انسان نیاز به یک انرژی موقتی داشته و حتماً این مصرف نباید به صورت مداوم باشد چرا که خطر اعتیاد نیز در کنار سایر خطرات وجود دارد.

نباید با بعضی داروها از جمله داروهای ضد افسردگی خورده شود.

برای کسانی که قلب ضعیفی دارند، نوشیدن زیاد آن می ‌تواند ایست قلبی به همراه داشته باشد.

اگر علاقه مندید با یک نوشابه انرژی زا با اثرات ماندگار و سالم آشنا شوید و یک نوشابه ی انرژی زا متفاوت بخورید مطلب نوشابه انرژی زا توکا را بخوانید.