نان سین بیوتیک
نان سین بیوتیک ، تولید شده به دست متخصصان ایرانی

مرضیه حسینی نژاد،مجری طرح و از محققان موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی  نان درباره تولید این نان گفت:تولید نان سین بیوتیک حاصل اجرای طرح پژوهشی «بررسی اثر مکمل های اینولین و باکتری های ریز پوشانی شده بر خواص حسی رئولوژیکی و ماندگاری نان سین بیوتیک» در این موسسه پژوهشی است که با توجه به اهداف کلان کشور در زمینه ارتقای ایمنی و سلامت محصولات غذایی برنامه ریزی و اجرا شده است.

حسینی نژاد در خصوص اهمیت و ضرورت اجرای این طرح پژوهشی گفت: نان با داشتن ارزش غذایی بالا، تنوع، شرایط نگهداری مناسب برای مصرف کنندگان و هزینه های پایین تولید از جمله مواد غذایی پر طرفداری است که در سفره عموم افراد وجود دارد و از مصرف آن استقبال بسیاری در طیف های مختلف جامعه می شود.

وی بیان کرد: به دلیل افزایش تقاضا برای فرآورده های عملگرای طبیعی و سالم از سوی مصرف کنندگان تلاش های زیادی برای بهبود ارزش تغذیه ای و عملکردی نان با اصلاح ترکیبات مغذی آنها در سال های گذشته توسط محققین انجام گرفته است.

این محقق ادامه داد: بر این اساس یکی از روش های مورد مطالعه در این زمینه، استفاده از انواع فیبرهای رژیمی، ترکیبات پری بایوتیک و باکتری های پروبیوتیک در نان و ارتقای ویژگی های فراسودمند فرآورده های نهایی بوده است که به همین دلیل تولید نان فراسودمند سین بیوتیک و افزایش ارزش تغذیه آن با استفاده از مکمل های غذایی فراسودمند بخصوص اینولین و مشتقات آن و سایر ترکیباتی که با بهبود فلور میکروبی دستگاه گوارش می توانند در سلامت انسان نقش ایفا کنند مورد توجه ویژه قرار گرفت.

اهمیت اقتصادی نان سین بیوتیک

وی در خصوص اهمیت اقتصادی این دستاورد پژوهشی تاکید کرد: با توجه به مصرف بالای نان در سبد غذایی خانوار ایرانی تولید اینولین که یک محصول وارداتی است در دستور کار موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی قرار گرفت تا بتوان این محصول را با استفاده از گیاه بومی کاسنی در کشور تولید کنیم و قیمت تمام شده استفاده از این غذا دارو در نان را کاهش دهیم.

بر اساس نتایج این طرح پژوهشی که به مدت دو سال در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی انجام شده، استفاده از اینولین که یک ترکیب پری بایوتیک با ارزش است به عنوان یکی از اجزای تقویت کننده آرد گندم چه به تنهایی و چه همراه با فیبر میوه و سبوس جو در نان به صورت فرموله شده، مورد بررسی قرار گرفت که منتج به دستیابی به دانش فنی تولید نان های تقویت شده با ویژگی های عملگرا و بهبود ارزش تغذیه ای و ویژگی هایی مانند چشایی مورد نظر مصرف کننده شد

عضو هیأت علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی در مورد خواص مصرف نان سین بیوتیک تصریح کرد: فیبر پری بایوتیک یک محصول شناخته شده است که در اوایل قرن ۱۹ با استخراج از ریشه گیاهان دارویی استخراج شد، مصرف این ترکیب گیاهی که دارای ارزش غذایی بالایی می باشد باعث بهبود سیستم ایمنی بدن و تسهیل فعالیت های دستگاه گوارش می شود و حالت پر کننده در بسیاری از مواد غذایی دارد؛این فیبر از نظر ساختار متعلق به خانواده کربوهیدرات های فروکتان است که از کالری کمی برخوردارند و جزء فیبرهای رژیمی و کم کالری به شمار می روند.

حسینی نژاد گفت: مصرف این غذا دارو در مقابله با سرطان های دستگاه گوارش، بهبود سیستم ایمنی بدن و تنظیم فعالیت های گوارش مانند هضم و بسیاری اثرات سلامتی دیگر موثر است.

منبع خبر : خبرگزاری علم و فناوری

پیش از این نیز متخصصان ایرانی به فن آوری ساخت نوشابه پروبیوتیک دست یافته اند. و به ساخت یک نوشیدنی فراسودمند کاملا بومی با ضررهای به نسبت کمتر از سایر نوشابه ها دست زده اند. اگر علاقه مندید با نوشابه پروبیوتیک آشنا شوید به این مقاله مراجعه کنید.