پروبیوتیک و سرطان
پروبیوتیک و سرطان ، ریز موجودات نجات دهنده

در مطلبی که در پیش رو دارید، سعی شده به بررسی پروبیوتیک و سرطان و تاثیر آن بر پیشگیری از سرطان ها بپردازد.

سرطان هیولای جهانی 

چیزی که این روزها مثل موریانه ی خورنده بشر را تهدید می کند و قصد از بین بردن آن را دارد، سرطان است.

اگر از شنیدن نام سرطان دچار استرس و نگرانی می شوید اصلا جای تعجب ندارد. این روزها افزایش تعداد قربانیان این بیماری ترس همگانی را در جهان ایجاد کرده است. حتما همه ی ما حداقل یک بار به این فکر کرده ایم که اگر مبتلا به سرطان شویم چه؟ فکر کردن به تحمل درد و رنج فراوان و بعد هم احتمال مرگ وحشت ناخواسته و طبیعی را در ما بوجود می آورد. اما برای غلبه بر این ترس باید راهی را در پیش گرفت و ترس تنها نمی تواند ما را از احتمال ابتلا به آن نجات دهد.

ابتلا به این بیماری این روزها به شدت در حال گسترش است و بسیاری را در اوج بی خبری درگیر کرده. براساس آمار بنیاد بین الملی پژوهشی در مورد سرطان در سال 2012، سالانه 14 میلیون ابتلا به سرطان در دنیا وجود دارد، که 70 درصد آن مربوط به کشورهای در حال توصعه است. و این آمار در سال 2030 به 25 میلیون نفر خواهد رسید.

کشورهای چک، کانادا، نروژ، بلژیک، آمریکا در سال 2017 رتبه ی اول تا پنجم سرطان در دنیا را داشتند. این جاست که لازم می شود جدی تر به راه های ممکن برای پیشگیری فکر کنیم. مبحث پروبیوتیک و سرطان نه تنها به پیشگری از این بیماری می پردازد، بلکه خود یکی از فاکتورهای درمان این بیماری را نیز ارائه می دهد.

سرطان شورش داخلی

صحبت سرطان، حرف یک شورش داخلی است. سلول های که سربه شورش برداشته اند.

فکر اینکه سلول های بدن مان یک روز تصمیم بگیرند برخلاف روزهای دیگر که کارهای روزانه خود را روی روال همیشگی انجام می دادند، شروع به کارهای غیرعادی و عجیب کنند و ما را به دردسر بیندازند. کمی و یا شاید خیلی بیشتر از کمی دلشوره آور است.

اگر دشمنان ما خارجی باشند، یعنی یک دلیل بیرونی مثل میکروب، ویرووس و… وجود داشته باشد. بدن با آن مبارزه خواهد کرد. اما اگر عامل خارجی درکار نباشد و ایراد از سلول های سازنده ی بدن شروع  شود و سربازان داخلی دست به شورش و سرپیچی بزنند، مقابله با آن خیلی سخت خواهد شد. و خب متاسفانه مجبوریم دست به نابودی جزئی از بدن خودمان برای رفع بیماری بزنیم.

هنگامی که سلول های بدن از حالت طبیعی رشد و تقسیم خود خارج می شوند و به طور غیرعادی شروع به زیاد شدن می کنند سرطان رخ داده است. جمع این سلول های غیرعادی در حال زیاد شدن تومور را تشکیل می دهد. که باعث از کار انداختن آن بخش از بدن و سرایت این تولید سلولی غیرعادی به سایر اعضا شود.

و اما پروبیوتیک و سرطان، میکرواورگانیسم های ساکن روده چه تاثیری بر سرطان دارند و چگونه جلوی ابتلا به آن را می گیرند، در ادامه ببینید.

پروبیوتیک و سرطان و قدرت جلوگیری از این بیماری

این روزها موجودات ریزی یافت شده اند که می گویند، تاثیر زیادی بر روی سرطان دارند. این موجودات ریز کارهای زیادی را به شیوه های گوناگون برای سلامتی ما انجام می دهند. که یکی از آنها تاثیر مثبت گذاشتن بر روند سرطان است. موضوع پروبیوتیک و سرطان حرف های جالبی را برای گفتن دارد.

علت دقیق سرطان مشخص نیست، ولی احتمالا می توان عوامل ژنتیکی یا مواردی که باعث اختلال در فعالیت سلول‌ها می شوند مانند رادیو اکتیو، مواد شیمیایی و سمی یا تابش بیش از حد اشعه‌هایی مانند نور آفتاب را موثر دانست.

گفته شده است كه حداقل يك دوم كل سرطان ها به دليل تركيبات موجود در رژيم غذايي ايجاد مي گردند. به همین دلیل تركيبات غذايي و ارتباط آن ها با سلامت افراد، مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. پروبيوتيك ها از جمله اين مواد هستند آنها اين عمل را با خنثي سازي مسموميت حاصل از موادي كه باعث آسيب هاي ژني در روده مي گردند، صورت مي دهند.

جیمز ورسالوویچ، عضو تیم تحقیق تاثیر پروبیوتیک ها بر سرطان، در این باره می گوید: «مطالعه میکروب های که در بدن ما زندگی می کنند تشخیص و درمان بیماری های انسانی را تسهیل می کند. تنها با بکارگیری شیوه های پیشگیری سرطان براساس رژیم غذایی، می توانیم ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهیم.»

مطالعات نشان داده است که هیستامین، ممکن است اثر ضد توموری داشته باشد. درمان با پروبیوتیک تولید کننده هیستامین موجب کاهش واکنش های التهابی افزایش تومور می شود.

پروبیوتیک و سرطان دارای مباحث پیچیده ای است، که ما در اینجا بصورت ساده و مختصر برخی روش های تاثیر آن بر این بیماری را برای شما می گوییم. این ریز موجودات مفید بدن ، روش و مکانیسم های مختلفی برای پیشگیری از سرطان دارند، آنها هم مي توانند از بروز جهش هاي ژني جلوگيري نمايند و هم سبب مهار افزایش سلو لهاي سرطاني شوند. که به صورت زیر است:

1- این باکتری ها به مواد سرطانزا و سموم متصل می شوند و با تجزیه آنها جذب آنها را در روده کاهش می دهند.

2- برخی باکتری های پروبیوتیک با تولید بعضی مواد بر روی سلولها اثر می گذارند و مانع از سرطانی شدن سلولهای می شوند. این مواد همچنین می توانند به ترمیم DNA های آسیب دیده ای که باعث بروز سرطان می شوند، بپردازند.

3- باعث کاهش اسیدهای صفراوی که نقش مهمی در کم شدن سرطان دارد می شوند.

4- باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شوند و توانایی تولید فاکتورهای را دارند که در کاهش سرطان نقش به سزایی را ایفا می کنند.

5- باکتری های بیماریزا در بدن می توانند برخی ترکیبات پیش سرطانزا را با تغییراتی به ترکیبات سرطانزا تبدیل کنند. باکتریهای پروبیوتیک با مقابله با بیماریزاها و کاهش میزان آنها باعث کم شدن به وجود آمدن این مواد سرطانزا می شوند.

پیشنهاد می کنم، اگر به محصولات فراسودمند پروبیوتیک علاقه مند هستید، در ادامه با یک نوشیدنی فراسودمند که حاوی مکمل پروبیوتیک است آشنا شوید. برای مطالعه درمورد نوشابه پروبیوتیک به مقاله زیر مراجعه کنید.

نوشابه پروبیوتیک چیست؟